Az ápolt megjelenéshez hozzátartozik hajunk tisztasága és kinézete is. Természetes, hogy az ember ápolja, mossa haját, de vannak bizonyos dolgok amiket hajlamosak vagyunk elhanyagolni. Alábbi cikkünkben számos érdekes dolgot tudhatsz meg a hajmosással kapcsolatban! Jól figyelj! :)
Egy kis történelem
Gondolkodtál már azon, hogy amikor még nem volt sampon mivel mosták hajukat? Nagymamáink még mosószappannal mosták hajukat, majd ecettel öblítették ki. Ettől selymes és fényes lett hajuk. De akkor miért nem azt használjuk most is? Az ecetes öblítést még néha ma is alkalmazzák, de persze már elenyésző számban és csak kiegészítésként. Nem mindenki viseli el, hogy enyhén ecet szagú a haja. Az első maihoz hasonló sampont az 1930-as években hozták forgalomba, nálunk még sokáig a hagyományos szereket használták. Hajszárító sem állt az emberek rendelkezésére, e találmány 2000-ben ünnepelte 100. születésnapját. Az első szerkezet két kilót nyomott. Mire a haj megszáradt, a karizmok is megerősödhettek. A modern találmányok tehát nagyban megkönnyítették dolgunkat. Viszont vannak hátrányai is, és kezdünk visszatérni a természetes száradásra, ecetes öblítésre. Persze ezek főként kiegészítésként vannak jelen, de egyre gyakoribbak.
Az álomhaj: Tiszta, finom illatú, csillogó,fényes, dús
Azt hiszem minden ki ilyen hajról álmodik, és amikor azt érezzük, hogy nem egészen ilyen hajunk, akkor fogunk hozzá a hajmosáshoz. Mitől tűnik idővel piszkosnak a haj? A levegőből rárakodó portól, a fejbőrben termelődő izzadságtól, a faggyúmirigyek termelte zsírtól, amelybe aztán még könnyebben beleragad mindenféle szennyeződés. A hajmosás gyakorisága tehát függ a levegő szennyezettségétől, a haj zsírosodásától, és persze,hogy milyen hajápoló termékeket használunk. A sapkahasználat serkenti a faggyútermelést, így a haj hamarabb zsírosodik.
Milyen gyakran? Havonta vagy naponta?
Jó levegőjű helyen élőknél, gyerekeknél, száraz bőrűeknél olykor két-három hét is eltelhet két hajmosás között anélkül, hogy közben hajuk ápolatlan hatást keltene. Alapból heti egyszeri maximum kétszeri hajmosás a javasolt, de néha frizurakészítéshez beiktatható egy-egy. Az ennél gyakoribb mosás igénybe veszi a hajat, és kiszárítja a fejbőrt, hacsak nem kímélő, naponkénti használatra is alkalmas samponnal mossuk. Ha hajad nagyon zsírosodik, naponta is ki lehet mosni, de csak a megfelelő samponnal. Fontos, hogy mindig megfelelő típusú sampont válasszunk, ezek függenek a mosás gyakoriságától, a haj típusától, vagy éppen a bőr típusától is függhet. Szakértők szerint a legjobban patikában kapható bőrgyógyászatilag tesztelt samponokban bízhatunk. A legfontosabb követelmény, hogy a sampon kémhatása bőrsemleges, azaz enyhén savas, 5,5 pH-jú legyen.Ezen túl fontos az egyéni tapasztalat, hiszen lehet, hogy az ismerős által ajánlott termék a mi hajunkon nem válik be; ragadós, fésülhetetlen marad a hajunk. Ez semmiképp sem jó, mert ettől a hajszálak fokozottan sérülnek, roncsolódnak.
Változás
A balzsamok, hajszerkezet-javulást és fénylő, egészséges hajkoronát ígérő samponok sokat segíthetnek, de csodát azért nem tesznek. A hajszálat kívülről bevonva simává, jól fésülhetővé teszik, ami megóvja őket a további sérülésektől. Feltéve, hogy rendszeresen kenjük velük a szálakat. Azt ugyanis tudni kell, hogy a haj élettelen, nem tud úgy regenerálódni, mint az élő sejtekből álló bőr. Minőségét alapvetően a hajhagymákból kinövő hajszál tulajdonságai határozzák meg, amit a balzsamok és pakolások már nem tudnak befolyásolni. A növekvő hajszál tulajdonságait az életmód, a táplálkozás, a szervezet általános egészségi állapota szabja.
Hajmosás lépésről lépésre
1. Mielőtt benedvesítenéd hajad, alaposan fésüld ki , ezzel eltávolítod a szennyeződéseket, vagy éppen a hajlakkot-vaxot.
2. Bőséges, kellemes vízzel(ne legyen túl forró de túl hideg sem) alaposan vizezd be.
3. Általában egy diónyi sampont kell a hajra tenni, de természetesen ez a haj hosszától változhat. Fontos, hogy még a jó minőségű samponokat is érdemes kétszeresére higítani és jól összerázni.
4. Vidd fel hajadra a sampont, majd ujjbegyeddel körkörös mozdulatokkal masszírozd hajadba a sampont, ez azért fontos, mert serkenti a fejbőr vérkeringését, így ez a hamar zsírosodó hajnak jót tesz.
5. Legömbojített végű kefével bontsd ki hajad, majd alaposan öblítsd ki.
6. Ha balzsamot használsz(ajánlott) egészen a hajtövekig vidd fel a balzsamot, jól oszlasd szét, majd fésüld ki hajad, de csak óvatosan mert a vizes haj rendkívül sérülékeny!
7. Végül addig öblítsük, míg a haj szinte "nyikorog" a kezünkben, amikor óvatosan kinyomjuk belőle a vizet.
|